Magiczna moc pierwszego dnia wiosny!

Magiczna moc pierwszego dnia wiosny!

Wiosna jest szczególnym momentem gdy wszystko budzi się do życia. W dzień równonocy wiosennej 21 marca, można sobie zapewnić szczęście i powodzenie poprzez słowiańskie obrzędy magiczne.

W tych obchodach było wiele magicznych rytuałów związanych z rozpoczynającą się wegetacją i mających zapewnić dobry urodzaj oraz powodzenie w całym nowym roku (dla Słowian pierwszy dzień wiosny był rozpoczęciem roku).

wiosna1

Wiosenne porządki

Posprzątaj cały dom, aby pozbyć się pozostałości po minionym roku i przegonić szkodliwe duchy. Co do przedmiotów, wyrzuć takie, które kojarzyły się z zimą i obumieraniem, suszone kwiaty i tym podobne.
Po sprzątaniu należy się ubrać w inny, czysty strój. Po wiosennych porządkach należy też narobić trochę hałasu w domu (na przykład uderzając łyżka w garnek), aby wypędzić z domostwa nieprzyjazne duchy.

wiosna2

Jajko, symbol pomyślności

Jajka przygotowywało się przed równonocą i zapewniać one miały długie życie i dobrobyt. Zdobione powinny one być symbolami słońca i płodności. W zależności od metody barwienia nazywano je kraszankami lub pisankami. Odnośnie kolorystyki np. żółty był kolorem pomyślności, czerwony kolorem ognia, brązowy kolorem ziemi dającej plony, a niektóre jajka malowano na czarno i pozostawiano jako dar dla duchów zmarłych na grobach. Jajka jako symbol siły, wiosny oraz energii życiowej i zdrowia powinien być głównym i pierwszym posiłkiem w pierwszy dzień wiosny.

wiosna3

Wróżby z lotu ptaka

21 marca był niegdyś nazywany Świętem Jarym. Dzień ten sprzyjał wróżbom między innymi wróżbom z lotu i zachowania ptaków. Zwłaszcza ważnym obiektem wróżebnym był bocian, jako wiosenny powrotnik. Jeśli pierwszego bociana wiosną ujrzano, gdy siedzi w gnieździe, zapowiadało to nudę, lenistwo i pecha. Bocian w locie oznaczał, że nadchodzący rok będzie pracowity i pełen korzyści. Krążący nad domem bocian zapowiadał narodziny dziecka. Klekot bociana czy bocian czyszczący pióra zapowiadały nieszczęścia. Zysk i dobrobyt materialny zapowiadał posłyszane kukanie kukułki (pod warunkiem, że zaraz po nim przytrzymało się w ręku portmonetkę).

wiosna4

Topienie Marzanny

Zwyczaj ten obchodzony do dziś w całej Polsce nazywany jest topieniem lub paleniem kukły słomianej zwanej Marzanną, Moreną, Śmiercią, Śmiercichą. Marzanna jest wyobrażeniem i symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła a jej niszczenie symbolizuje jej koniec, rodzenie się nowego życia, magicznym przywoływaniem wiosny. Obrzęd topienia zazwyczaj odbywa się 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, bądź po prostu w jeden z dni przedwiośnia, kiedy to śnieg już topnieje, a na świecie pojawiają się pierwsze kwiaty. Kukłę Moreny – postać kobiecą, robi się ze słomy i w zależności od regionu w którym obrzęd jest odprawiany przyodziewa się w białe płótno albo stroi się w świąteczne ubranie: biała koszulę, gorsecik, spódniczkę, koniecznie z wiankiem na głowie.

Tak zrobioną Marzannę w uroczystym orszaku obnosi się od domu do domu aby zabrała z niego całe zło, wszelkie choroby, kłopoty i niepowodzenia. Następnie wynosi się ją i podpala, palącą się kukłę wrzuca do wody, stawu, jeziora, rzeki. Wszystkie te czynności wykonywane przez uczestników obłożone są pewnymi nakazami i lepiej nie ryzykować zachowania niezgodnego z rytuałem, bo może to sprowadzić nieszczęście. Np. nie wolno dotykać pływającej już w wodzie Marzanny bo może uschnąć ręka, należy jak najszybciej odejść z miejsca topienia Moreny, nie oglądając się za siebie bo można się rozchorować. Trzeba uważać by odchodząc nie potknąć się i nie upaść bo oznaczać to będzie rychłą śmierć.

wiosna5

Oczyszczająca moc ognia

Zgodnie ze starymi obrzędami, w równonoc wiosenną rozpalano (najlepiej na wzgórzu) ognisko i urządzano tak zwane Dziady Wiosenne, czyli obrzędową ucztę. Dziadom (przodkom) składano w ofierze ciasta o specjalnych formach, posilając się wraz z nimi.