Różnica między magią a czarami

Różnica między magią a czarami

Często myli się magię z czarami. Krótko więc wyjaśnijmy najistotniejsze różnice między obydwoma pojęciami.

Prawdziwa magia opiera się na uniwersalnych prawach, zna ich przyczyny, ich wpływy i świadomie współpracuje z tymi siłami. Czarownik natomiast wykorzystuje takie siły, których przyczyn w ogóle nie zna. Czarownik wie jedynie, że ta lub inna siła została uruchomiona i to lub tamto się wydarzy.

Nie ma jednak pojęcia o dalszych relacjach, gdyż nie dysponuje wiedzą dotyczącą praw uniwersalnych. Możliwe, że zna pojedyncze, poszczególne prawa czy też słyszał coś o nich, ale nie potrafi utworzyć analogicznego związku między wpływem praw, działaniem a ich istnieniem. Dzieje się tak, ponieważ nie włada jeszcze odpowiednią siłą i nie ma potrzebnej do tego dojrzałości.

Prawdziwy mag, jeśli nie chce być zaliczany do grona pospolitych czarowników, nigdy nie zaczyna zajmować się czymś, dopóki dogłębnie nie pozna badanej dziedziny. Czarownik może wykorzystywać moc nauk tajemnych dobrze lub źle, nie ma bowiem pojęcia o tym, czy posługuje się pozytywną, czy negatywną energią. Z przyczyn merytorycznych nie możemy nazwać go magiem. Szarlatanem nazywa się osobę, która próbuje udawać wobec ludzi kogoś, kim nie jest, podając się za maga lub czarownika. Taki człowiek jest zwykłym oszustem. Szarlatani bardzo chętnie chwalą się swoją nadzwyczajną wiedzą magiczną, którą w rzeczywistości nie dysponują. Ukrywają się pod tajemniczymi woalkami, aby zasłonić brak wiedzy tajemnej. Właśnie za sprawą tego typu ludzi często rodzi się przeświadczenie, że wiedza magiczna jest całkowicie karykaturalna i bezwartościowa.

Prawdziwe-go maga można rozpoznać nie po tajemniczości czy po błyszczącym stroju, ale - wprost przeciwnie - po prostocie wyglądu i zachowania. Mag stara się pomóc ludziom i uczynić swą wiedzę zrozumiałą dla nich. Prawdziwy mag nie udowadnia swojej wiedzy, raczej ukrywa umiejętności przed światem zewnętrznym. Oryginalny mistrz wiedzy tajemnej nie różni się niczym szczególnym od zwykłego człowieka i potrafi dostosować się do każdej sytuacji życiowej. Autorytet maga opiera się na wewnętrznej zdolności i sile, którymi nie trzeba już przechwalać się przed światem. Istnieje jeszcze jeden gatunek sztuki, który wielokrotnie przypisywany jest magii, a który w rzeczywistości nie ma z nią nic wspólnego.

Tą sztuką jest iluzja. Iluzjonista za pomocą swej zręczności i oszukiwania zmysłów ludzkich stara się stworzyć wrażenie magii. Tworzy on przed ludzkimi oczami złudzenie, podczas gdy mag opiera swoje działanie na znajomości uniwersalnych praw. Iluzjonista nie jest magiem, ani nawet nie może być czarodziejem. Jakkolwiek nazywalibyśmy jego wyczyny, są one jedynie sztuczkami zręcznościowymi. Magię rytualną zalicza się do dziedzin sztuki najtrudniejszych do poznania. Od starożytności do czasów nam współczesnych napisano setki książek o tematyce magicznej. Traktowały one o przywoływaniu pewnych istot, brataniu się z szatanem. Prawdziwy mag, który pragnie zajmować się magią rytualną w sposób wyczerpujący, nie powinien obawiać się, że nie osiągnie sukcesów, nawet częściowych. Może być przekonany, że jedynie zastosowanie magii rytualnej doprowadzi go do oczekiwanego efektu.

Wróżka czeka na Ciebie! Runy, tarot, numerologia, astrologia!

Wróżka