Magia i zioła

Magia i zioła

Narzędzie magiczne jest dualne. Działa zarówno poprzez symbolikę, jak i swoje naturalne właściwości. Nie jest to oczywiście regułą, dotyczy tylko rzeczy stworzonych przez naturę.

 Ludzka ingerencja czyni bowiem narzędzie całkowicie zależnym od maga, naukowca, technika, chyba że wymknie się ono spod kontroli. Ziemska materia przejawia jednak cechy czyniące ją wyjątkową. Zioła, kamienie, kwiaty - trzy najważniejsze jej przejawy znajdujące zastosowanie w magii naturalnej, mógłbym rzec - ekologicznej, są proste i z reguły przyjazne w stosowaniu. Zwróćmy uwagę na te, co są tak często spotykane, istnieją dookoła nas, często niedoceniane, ale z ogromnym potencjałem. To one mnie wprowadziły w świat ezoteryki. Zioła.

Greckie słowo pharmakeutes oznacza zielarza, czarownika. Termin jest blisko związany z terminami pharmakeia - stosowanie leków. Zatem pierwotnie medycyna wywodziła się z tradycji stosowania ziół, które zarówno mogły pomagać, jak i zabijać. Nie dziwi zatem fakt, że medycyna naturalna zawsze i wszędzie do nich sięgała, są bowiem najlepiej dostępne ze wszystkich środków. Ale pharmakopoiia obejmowała nie tylko sporządzanie leków, ale również napojów miłosnych (pamiętacie historię Tristana i Izoldy, tragedię Romea i Julii czy znany wszystkim lubczyk?), bowiem zioła oddziałują na sferę uczuć. Marina Medici w swojej doskonałej książce "Księga dobrych czarów" pisze, że choć są one ulotne, to jednak wpływają na nasze życie i w dalszej perspektywie. Dla współczesnych zabieganych ludzi zioła to doskonały środek na uspokojenie rozbieganych myśli, źródło zdrowia, powodzenia. Jeżeli nie masz czasu ani ochoty na skomplikowane rytuały, potrzebujesz czegoś doraźnego i prostego - zioła są dla Ciebie.

Zioła wpływają na organizm człowieka dwojako - poprzez fizjologię i system energetyczny. Magiczne stosowanie ziół łączy się z określonym rytuałem, ale nie można uniknąć bezpośredniej ingerencji w materię. Zatem pamiętaj: zawsze bierz pod uwagę medyczne właściwości zioła. Jeżeli jesteś zdenerwowany, nie stosuj gatunków pobudzających. Jeżeli jesteś senny i zmęczony - wzmocnij się! Magia to nie tylko Twoja psychika, to również zgoda z otaczającą Cię materią! Nie możesz pić trujących naparów ani dopuścić do kontaktu ze skórą substancji drażniących, wdychać toksycznych oparów!

Istnieją różne sposoby stosowania ziół w magii. Możesz pić napary i wywary, kąpać się w wodzie z dodatkiem rośliny, używać sproszkowanej, palić w ogniu, nosić przy sobie czy przechowywać w odpowiednim miejscu. Wiąże się to oczywiście z naturalnymi właściwościami danego gatunku, ale również rodzajem energii, której potrzebujesz. Najprostszym podziałem będą cztery żywioły - powietrze, ogień, woda i ziemia (zapamiętaj tą kolejność - przyda Ci się wielokrotnie). Każdy z nich inaczej wpływa na człowieka (temat ten wykracza poza ramy tekstu), każdy wymaga innego sposobu stosowania narzędzi. 

Zioła występują w takiej obfitości, że możesz bez problemu samodzielnie je zbierać. Zanim jednak to zrobisz, potrzebna Ci jest umiejętność ich rozpoznawania. Możesz przejrzeć przewodnik ze zdjęciami albo poprosić o pomoc kogoś innego. Najlepszą porą zbierania ziół jest pierwsza kwadra (kiedy księżyca przybywa) albo pełnia, ponieważ w tych okresach ilość energii kumuluje się - dotyczy do wszystkich rodzajów magicznych działań. W innym przypadku możesz zioła kupić w sklepie zielarskim - są one bardzo dobrej jakości - i suszone przechowywać w ceramicznych bądź szklanych słojach, papierowych torbach czy lnianych woreczkach, byle w bezpiecznym miejscu. W obydwu przypadkach oprócz uzyskania materiału, potrzebne jest jego poświęcenie, czyli nadanie mu magicznego, symbolicznego charakteru, oczyszczenie ze złych energii.